A villamos energiatermelő erőművektől az elektromos elosztó hálózaton, energiaszolgáltatókon keresztül a fogyasztókhoz (pl háztartások) közvetített váltakozó áram.
Feszültsége a világon eltérő, Magyarországon a legtöbb országhoz hasonlóan 230 [Volt]? 50 Hz ipari felhasználásra 400 Volt 50 Hz 3 fázisú, de pl az Amerikai Egyesült Államokban 110 Volt 60 Hz a szabványos hálózati áram. Vannak országok (Pl Brazília), ahol mindkét feszültségszint szabványos. Ettől eltérő szintek kevés kivétellel akadnak, ezen országokban megtalálható a 115, 127, 240 Voltos hálózat is.
A magasabb feszültségszinttel működő hálózatok előnye, hogy mivel azokhoz azonos munkavégzéshez alacsonyabb áramerősség párosul, a hálózati vezetőket vékonyabb, így kevésbé költséges kábelekből, eszközökből kell megépíteni.
A hálózatból kivehető áramerősség a szolgáltatók, és az elosztórendszerek által limitálva van, hiszen a túl nagy átfolyó áramerősség a hálózati eszközök, kábelek (stb) meghibásodásához vezetne (Pl a hálózati zárlat végtelen Ampernek felel meg). Ennek megakadályozására korlátozó berendezések ([kismegszakítók]?) kerülnek felszerelésre a fogyasztóknál a szolgáltatási szerződésben meghatározott méretben. Magyarországon ez háztartások, családi házak esetén általában 32 Amper. Amennyiben a háztartás egyidejű áramfelvétele meghaladja ezt az értéket, a kismegszakító megszakítja az áramkört, leválasztva ezzel a fogyasztót a hálózatiról.