Mivel a környezetvédelem iránti igény napról napra növekszik, az Európa Bizottság (EC) szabályozást dolgozott ki, mely szerint az alább felsorolt elektromos háztartási cikkekre tájékoztató címke, úgynevezett energiacímke helyezendő, amely a háztartási gépek energiafogyasztásáról ad tájékoztatást.
- Mosógépek, szárítógépek, kombinált mosó-szárítógépek
- Mosogatógépek
- Hűtők, fagyasztók, kombinált hűtő-fagyasztógépek
- Légkondicionálók
- Villamos sütők
- Fényforrások
Magyarországon a kereskedelmi forgalomba kerülő fentebb felsorolt elektromos háztartási gépekre- az Európai Unióhoz hasonlóan - 1999. illetve 2000. óta kötelező elhelyezni az energiacímkét.
Az Európai Unióban az „A” energiaosztályú készülékek piaci részesedésének gyors növekedése miatt az „A” osztályon belül megjelent az „A+” és az „A++” megjelölés, melyek között az „A++” az elérhető leghatékonyabb energiafelhasználású terméket jelöli. Ezek átmeneti jelölések arra az időszakra, amíg meg nem történik az energiafogyasztás címkézési rendszerének teljes felülvizsgálata.
A következő táblázat a különböző energiaosztályba tartozó gépek többletfogyasztását foglalja össze:
Többletfogyasztás az A energiaosztályhoz képest
Az energiaosztályok jelentősége az energiatakarékosság előtérbe kerülésével egyre nagyobbá válik. Az energiatakarékosság megértéséhez tudnunk kell, hogy mit értünk fogyasztás és teljesítmény alatt.
A legegyszerűbb példa szerint: ha egy 1000 W teljesítményű gépet 3 órán keresztül üzemeltetünk, akkor a fogyasztása: 3 óra x 1000 W, azaz 3 h x 1 kW = 3 kWh. Körülbelül 1 kWh energiát fogyaszt a tűzhely egy négyszemélyes ebéd elkészítésénél, vagy 9 liter tea, illetve kávé főzésekor. Ugyanennyi energia szükséges 1 nap alatt egy közepes méretű hűtőgépnek, 3-4 kg ruha mosásakor az automata mosógépnek, illetve 10 órányi tévénézéshez. Egy hagyományos 100 W-os izzó pedig 10 óra alatt használ el ennyi energiát.
Az energiafelhasználás gazdaságosságát mutató információ alapján a vásárló könnyen megértheti az adott termék környezetbarát voltát.