A geotermikus energia a Föld belső hőjéből származó energia.
A Föld belseje felé haladva 30 Celsius fokkal emelkedik a hőmérséklet kilométerenként. A geotermikus energia folytonos és korlátlan energiaforrás. Kitermelése viszonylag gazdaságos, a környezetet, a levegőt pedig nem szennyezi.
Termálvíz formájában korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre.
Eredete:
A geotermikus kifejezés görög eredetű. Jelentése: földi hő.
Már a római időben is használtak geotermikus forrásokat. Először termálvizet használtak gyógyászat, pihenés és háztartási célokra. A brit római fővárosok csőhálózat segítségével hasznosították a hévízforrásokat. A rómaiak szem és bőrbetegség kezelésére, Pompeiben pedig épületek fűtésére használták. További felhasználása a főzésben, fürdésben, mosásban, gyógyításban bontakozott ki.
19. században technikailag lehetőség nyílt arra, hogy felfedezzék és feltárják a felszín alatt rejlő termikus erőforrásokat. Toscanában a geotermikus energiát a bór és az ammónium vegyületek feldolgozására alkalmazták. Legfontosabb bórforrás volt a geotermikus folyadék.
1904-ben Piero Ginori Conti herceg által indult el az elektromos energia termelése. 1913-ban már 250kW energiát állítottak elő a larderelloi erőműben. Az erőmű jelenlegi teljesítménye meghaladja a 400 MW-ot, amit 880 MW-ra szeretnének növelni a jövőben.
1950-es évek elején Új-Zélandon, a Wairakei térséget fejlesztették, majd 1960-ban az észak-kaliforniai Gejzír-mező területén indult meg a termelés. Napjainkban a terület teljesítménye 2800 MW.
1960-as évektől Franciaországban több, mint 200.000 lakás fűtését oldották meg termálvíz felhasználásával.
A legfőbb geotermikus energiát hasznosító nemzetek a Csendes-óceáni lemezszegély mentén helyezkednek el. Japán, a Fülöp-szigetek és Mexikó technikai fejlesztésen dolgoznak.
Területek, melyeken felhasználják a geotermikus energiát:
- mezőgazdaságban
- üvegházak fűtésére
- lakások fűtésére
- villamosenergia termelésre
A távfűtés és a mezőgazdaság területein a geotermikus hő felhasználásában Japán, Kína, Magyarország és Izland, valamint a volt Szovjetunió utódállamai járnak élen.
Kitermelés:
A termálkútból feltörő vizet gáztalanítják, ülepítik és sótartalmát részben eltávolítják, majd a felhasználás helyére szivattyúzzák, a lehűlt vizet pedig valamilyen vízáramba, vízgyűjtőbe vezetik. Amennyiben nincs vízutánpótlás - a rétegenergia csökkenése következtében idővel kevesebb vizet adnak.
A csökkenő víznyomást kompresszorral, búvárszivattyúval lehet növelni, de nem gazdaságos ez az eljárás. A legjobb megoldást a kitermelt és már lehűlt víz visszasajtolása jelenti, mely mérsékli a mély rétegekben található vízszint csökkenését.