Már az étel elkészülte előtt lezárhatjuk a tűzhelyet, a fazék megtartja annyira a hőt, hogy az utolsó percekben elég legyen az energia az étel készre főzéséhez. Ehhez legjobb a vastag falú edény.
Főzés közben a fedő használatával nagyon sok elillanó energiát foghatunk meg. Használjunk azonos átmérőjű edényt a gázrózsa lángjával.
Ha lehet, ne használjunk mikrót. Amennyiben nagyon muszáj, akkor minél nagyobb teljesítményűt válasszunk, hiszen a melegítési idő (így az áramfogyasztás és az érte fizetendő áram ára is) fordított arányosságban áll a teljesítménnyel.
A fagyasztott élelmiszert ne a mikróban olvasszuk ki, hanem idejében vegyük ki a jégről és rakjuk át a hűtőszekrénybe.
A mosogatógép szárító funkcióját iktassuk ki, hiszen ekkor fogyasztanak a legtöbbet. Közvetlenül a program lefutása után nyissuk ki az ajtót, a forró gőzben leszáradnak maguktól az edények.
A mosógépet ne indítsuk be addig, amíg nincs tele.
40˚C-on mossunk. Ennél magasabb hőmérsékleten csak az extrém módon szennyezett ruháinkat tisztítsuk.
Akkor kezdjünk bele a vasalásba, ha már teljesen szárazak a ruhák. A vizes felület lehűti a vasalót, aminek a fűtése nagy energiával jár.
A hűtőberendezések elhelyezése előtt végezzünk el ellenőrző méréseket, hogy az adott helyen nem fogyaszt- e az átlagosnál többet. Amennyiben igen, az azt jelenti, hogy túl meleg helyre lett beállítva a készülék, vagy nem szellőzik kellőképpen, tehát el kell vinni onnan.
A hűtőberendezések falán kialakult dér- és jégréteget rendszeresen el kell távolítani onnan, hiszen a szigetelő hatása miatt többletenergiát használ fel a hűtéshez.
Ezekkel a lépésekkel sokat spórolhatunk meg (tekintettel a folyamatosan emelkedő áram- és gáz árára) és a környezetünket is védhetjük.