Egy ház hőszigetelésének legfontosabb alapfeltétele a tökéletes homlokzat. Akkor tud jól működni a hőszigetelés, ha jól van megépítve és semmiféle károsodást nem szenved el.
Azért fontos a homlokzat minősége, mert csak a tökéletes és sérülésektől mentes homlokzat képes a fűtési hőt a házban, és a nyári napsugarakat kívül tartani. A hővédelem hatását a használt hőszigetelő réteg vastagságától független bármely kívülről érkező nedvességhatás csökkentheti, majd akár teljesen megszüntetheti.
Károsodhat a homlokzat természetes öregedés, időjárási hatások vagy esetleg kiviteli hiba miatt, vagy ha olyan építőanyagokat használtak, amelyek nem férnek össze egymással. Jelentős része a homlokzati károsodásoknak a nedvesség miatt van, mivel ez a hiányos fedőréteg foltjain át bejut a falszerkezetbe. Ha szivárog a nedvesség az bejut a szerkezetbe és rongálja azt, illetve a behatoló nedvesség pedig fagykárokhoz vezethet, aminek hatására a fal hőgátló képessége csökken. Például egy téglafal szigetelőértékét már akár 5 % nedvességfelvétel is megfelezi.
Mielőtt nekilátunk a homlokzati hőszigetelésnek, ajánlatos az épület külső burkolatának hibáit felderíteni. Meg kell szüntetni az esetleges homlokzati károkat a lehető leggyorsabban, hogy ne veszhessen el a hasznosítható energia.