Akkor jön létre hőveszteség, amikor két eltérő hőmérsékletű közeg hőt cserél. Ez előfordulhat például egy lakás jól fűtött légtere, illetve a külső levegő között. A két eltérő hőmérsékletű közeget elválasztó anyag – a hőszigetelő képessége miatt – az átáramló hő mennyiségét befolyásolja. Minél jobb hőszigetelő képességekkel rendelkezik, annál kevesebb lesz a magasabb hőmérsékletű közeg felől az alacsonyabb felé eltávozó energia, tehát annál kisebb lesz a hőveszteség.
Mértékegysége: W/K.
Megmutatja, hogy mennyi hőenergia távozik a szigetelő közeg egy négyzetméterén, ha a külső és belső oldal hőmérséklete között 1 °C a különbség.
A hőveszteség mértéke egyenesen arányos a szigetelőfelület méretével, és a külső és belső hőmérséklet közötti különbséggel.
Az építőiparban nagy jelentősége van a hőveszteségnek. Minél kisebb, annál jobb természetesen. A modern építészeti technológiák egyik legfontosabb szempontja az energiatakarékosság. Nagyon fontos a megfelelő hőszigetelés, a minél takarékosabb épületeknél. A hőenergiát meg kell próbálni minél kevesebb veszteséggel benn tartani, ezt a hőveszteséget pedig minél jobb szigeteléssel tudjuk csökkenteni.