A hővisszanyerés a befújt hideg levegőnek, az elszívott meleg levegővel történő előmelegítése. A meleg levegő elszívása nem a nyitott ablakon át történik, hanem hőjének java részét átadja a befújt friss levegőnek egy hővisszanyerőben, mielőtt az kifúvásra készül.
A hővisszanyerés hatásfoka = a hulladékhő hasznosítása a hideg friss levegő előmelegítésére. A hővisszanyerés hatásfoka 0 és 100% közötti.
Nulla hatásfokú az ablaknyitás hatásfoka – a meleg levegő az ablakon át távozik minden további felhasználás nélkül, míg hideg friss levegőt fújunk be a szobába, lehűtve azt.
100% hatásfokú – ami technikailag megvalósíthatatlan –, ha a befújt levegő az elszívott levegő hőmérsékletére lenne melegíthető. A szoba hőveszteség nélkül szellőztethető lenne.
Alkalmazása
Legtöbbször közvetlenül a szellőztető egységekben helyezik el a hővisszanyerőket. Így biztosítható az egészségügyileg szükséges mértékű, hővisszanyeréssel ellátott szellőztetés minden épülettípusban, mind lakásoknál és családi házaknál, mind kereskedelmi egységeknél vagy úszómedencéknél, ipari létesítményeknél.
Napjainkban az energiaárak folyamatos növekedése miatt a hővisszanyerés egyre inkább elterjedt a lakosság körében. Használhatók ezek a berendezések légkondicionált épületek esetében is, ugyanis a beszívott meleg levegőt a légkondicionált elszívott levegő hűti le.