A kondenzációs kazánok az 1980-as évek elején kerültek be a köztudatba és kezdték meg térhódításukat Hollandiában, ahol mára már közel 100%-ban ezt a megoldást alkalmazzák az emberek. Magyarországon 1-2%-a ilyen típusú a kazánoknak, de egyre jobban megindul itthon is az alkalmazása.
Ma az elérhető legmagasabb fűtőértéket ezek a kazánok biztosítják.
A kondenzációs kazánok előnye:
A hagyományos égéssel működő kazánoknál a vízgőz és a benne termelődő rejtett hő a füstgázzal együtt a kéményen távozik. Így a jó minőségű szokványos kazánok hatásfoka 90-94%. Ezzel szemben a kondenzációs kazán a kondenzációs technológia révén a távozó rejtett hő mennyiségét drasztikusan lecsökkenti, így a fűtőanyagban levő energiát jóval hatékonyabban hasznosítja. Olyan hatásfokot érhetünk el vele, amit hagyományos, gázüzemű kazánokkal lehetetlen. Ideális körülmények között 108%-os hatásfok is elérhető. Hasznosítja a fűtőérték kb. 98%-át és a rejtett hő kb. 10%-át.
A kondenzációs kazán működése:
A kondenzációs kazánok zárt égésterű készülékek. A levegőt az épületen kívülről szívják és zárt rendszerben, szigetelt csövekkel, az épületen kívülre juttatják az égésterméket. Ezért ezek a kazánok rendkívül biztonságosak. Zajszintjük a szigetelés miatt alacsony.
Megnövelt felületű kompakt hőcserélője van a kondenzációs kazánoknak azért, hogy a hőenergia nagy részét, mely az égéstermékből származik, a fűtési rendszer javára visszanyerjük.
A kondenzációs kazánok nagyobb felületű hőcserélője miatt az égéstermékben lévő hőenergia túlnyomó részét visszanyerik a fűtési rendszer javára. A hideg hőcserélő miatt az égéstermék lehűl. Ezáltal kondenzálódik a vízgőz, ami benne van, tehát folyékony halmazállapotú lesz.
Mi keletkezik egy köbméter metán elégetésekor?
- 10,13kWh elsődleges hőenergia, tehát érzékelhető hő
- 1,6 kg gőz állapotú víz
- széndioxid (CO2)
Plusz 11% úgynevezett kondenzációs hőt nyerhetünk a fent leírtak szerint, ami 11,25 kWh hőenergiát jelent ha [metángáz]?-ból egy köbmétert elégetünk.
A kondenzációs kazánok teljesen önszabályozó előkeverésű égőrendszere folyamatosan biztosítja a tökéletes gáz-levegő-keverék előállítását. A károsanyag-kibocsátás minimális az égő különleges szerkezete miatt.
Időjárásfüggő szabályozás:
A hagyományos kazánok esetében a kazán általelőállított víz hőfokát manuálisan kell a külső hőmérsékleti tényezők alapján állítani. A kondenzációs kazánok optimális működéséhez ez a szabályozás automatikusan külső hőmérsékleti érzékelő segítségével történik. Az intelligens működés részeként a kondenzációs gázkazán a hőtehetetlenséget is figyelembe veszi, vagyis már a kívánt hőmérséklet elérése előtt kikapcsol, hogy elkerülje a „túlfűtés” jelenségét, ezzel rengeteget spórolhatunk a fűtésszámlán.
A kondenzációs kazánok árai:
A hagyományos kazánokhoz képest a kondenzációs kazánok vásárlásakor jelentős többletköltséggel számolhatunk, azonban ez az összeg 3 év alkalmazás során megtérül.
Az árkülönbségek a következő tételek miatt lépnek fel:
- a füstgázzal érintkező részeket minőségi, savnak ellenálló anyagból csinálják
- nagyobb felületű hőcserélőre van szükség
- speciális előkeveréses égőket használnak, amelyek lángszabályozású tartománya széles 20-100%-ig) az állandó levegő-tüzelőanyag arány mellett
- a keletkező kondenzátumot össze kell gyűjteni, és el kell vezetni
- az alacsony hőmérsékletű füstgáz-elvezetése ventillátorral megoldható
A kondenzációs kazánok hőcserélője érzékeny része az ilyen szerkezeteknek.
Csoportosításuk:
- mángorolt bordás alumíniumcsöves
- bordás, esetleg tüskés alumínium-szilícium öntvény
- bordázott rozsdamentes acélcső - zománcolt acélöntvény
Legjobban az öntött alumínium-szilícium hőcserélők működnek a tapasztalatok alapján.