A monitor a számítógépes rendszer elsődleges kimeneti eszköze. Ezen eszköz nélkül lehetséges ugyan kommunikálni gépünkkel, de az igen nehézkes lenne (pl. nyomtatón keresztül). Mivel a monitor a számítógépen végrehajtott minden tevékenységünket kijelzi, azokra a gép a monitoron „válaszol”, fontos, hogy milyen monitort használunk.
Kezdetben egyszerű úgynevezett monokróm monitorok(fekete/fehér, vagy más színkombináció, pl fekete/zöld) léteztek, melyeket az idő és az igények már nagyon régen meghaladtak.
CRT:
A grafikus felületű operációs rendszerek megjelenése után vált szükségessé a színes úgynevezett katódsugárcsöves monitorok megjelenése. Ezek neve a képmegjelenítési technológiájuk miatt CRT (Cathode Ray Tube) lett. Ezeknél a szerkezeteknél a megjelenítő egy képcsőnek nevezett egység, melynek belül egyik végén egy úgynevezett elektronágyú, másik oldalán egy foszforral bevont vastag üveg (ez az, amit látunk). Az elektronágyú által kilőtt és generált mágneses mező által irányított elektronnyalábok egy résmaszknak nevezett alkatrész lyukain keresztül a foszforborításba ütközve és felvillannak, majd elhalványodnak. (A résmaszk 1 lyuka 1 pixelnek felel meg.) Ha az egy pontot elérő elektronnyaláb elég gyakran ütközik a kijelző adott pontjához, azt folyamatosan világítónak látjuk. A képpontok frissítésének gyakoriságát frissítési frekvenciának hívjuk, mely fontos adat, hiszen a gyakoribb frissítés kisebb képvibrálást eredményez. A színes monitoroknál három színből, a piros, a zöld és a kék (RGB) állíthatók elő a színek, ehhez monitoronként 3 elekrtonágyúra van szükség.
Az LCD (Liquid Crystal Display) egy úgynevezett folyadékkristályos kijelző, melynek ősét a kvarcórákban volt fellelhető.
TFT (Thin Film Transistor) Vékonyfilm Tranzisztor. LCD technológián alapuló technológia, melynél minden egyes képpont külön tranzisztorból áll.
Az LCD monitorok előnyei és hátrányai a CRT-vel szemben:
Előnyök:
- Helytakarékos
- Könnyebb
- Nem vibrál (villogásmentes)
- Alacsony sugárzású
- Kevésbé terheli meg a szemet
- Mára lényegesen nagyobb felbontással bír
- Magasabb fényerő és kontraszt
- Konvergenciamentes, geometriailag pontos kép
- Kisebb áramfogyasztás
- Környezetbarátabb
- Kíméli a szemet
Hátrányok:
- A kép csak bizonyos látószögön belül jó igazán.
- Oldalról vagy felülről nézve a kép elszíneződhet, jelentősen veszíthet kontrasztosságából.
- Magasabb beruházási költség (meg kell jegyezni, a CRT monitorok a kereskedelmi forgalomból mára gyakorlatilag kiszorultak.)
- Néhány szempontból képminőségben még a legújabb LCD-monitorok is jóval elmaradnak CRT-s társaiktól.
- Előfordulhatnak pixelhibák (világító vagy halott pixelek).
- A panel nem teljes lefedettsége miatt a háttérvilágítás átjuthat, így a ki- bekapcsolt állapot közötti fekete szín eltérő.
- Háttérvilágítás egyenetlenségéből adódó képhomogenitási gondok (A LED háttérvilágítás ezt a problémát orvosolja)
- Lassú válaszidő esetén mozgókép-utánhúzás.