Már 642 szócikk közül válogathatsz.

Az Energiapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes energetikai tudástár. Legyél Te is az Energiapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Napenergia
Verzió: 2  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2010-10-14 11:26:12
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.


A napenergia biztonságos, tiszta és bárhol a világon elérhető, valamint kifogyhatatlan. Kiszámítható, hogy egy átlagos ház tetejét annyi napsütés éri, hogy háromszor annyi energiát nyerhet, mint a háztartás energiaszükséglete. Ezt az energiát próbálják felhasználni a napkollektorok segítségével.

A napenergia biztonságos, tiszta és bárhol a világon elérhető, valamint kifogyhatatlan. Kiszámítható, hogy egy átlagos ház tetejét annyi napsütés éri, hogy háromszor annyi energiát nyerhet, mint a háztartás energiaszükséglete. Ezt az energiát próbálják felhasználni a [napkollektorok] segítségével.

 
Ez a fajta energiafelhasználás fontos kérdés már napjainkban is, de a jövőben még jobban előtérbe kerül, ugyanis kutatók szerint a világ olajellátása 2050-ig megszűnik. Így van ez a szénnel és a gázzal is. Ezt pedig helyettesíteni kell. Nem fosszilis energia pedig jelen esetben a napenergia, amire szükség van, hogy a jövő igényeit ki tudjuk elégíteni. Erre egyre több kutatás folyik az egész világon. A kutatások legfőbb célja, hogy a napenergiát mechanikai energiává alakítsák át, vagyis elektromos energiát állítsanak elő, illetve nem elektromos energia előállítása, melyet tárolni lehet. Ezen kívül fontos a kémiai energiává való átalakítás és a napfény lézer fénnyé való átalakítása.

A nap energiájának hasznosítása:

A nap energiájának hasznosítása:


A Napból érkező energia hasznosításának két alapvető módja létezik: a passzív és az aktív energiatermelés. Naperőművekben alakítják át a napenergiát elektromos árammá.

A Napból érkező energia hasznosításának két alapvető módja létezik: a passzív és az aktív energiatermelés. [Naperőmű]vekben alakítják át a napenergiát elektromos árammá.


Passzív hasznosításkor az épület tájolása és a felhasznált építőanyagok a meghatározóak. Ilyenkor az üvegházhatást használjuk ki hőtermelésre. Alapjában véve passzív napenergia-hasznosító minden olyan épület, amely környezeti adottságai, építészeti kialakítása következtében képes használni a Nap sugárzását mint energiaforrást. A passzív napenergia-hasznosítás főként az átmeneti időszakokban működik, vagyis akkor, mikor a külső hőmérséklet miatt az épületen már/még hőveszteség keletkezik, de a napsugárzás még/már jelentős.

Az aktív energiatermelésnek két módja van. Első módszer, hogy a napenergiát hőenergiává alakítjuk. A jellegzetes napenergia hasznosító épületeken nagy üvegfelületek néznek déli irányba, melyeket estére hőszigetelő táblákkal fednek. Az üvegezésen keresztül a fény vastag, nagy hőtároló képességű padlóra és falakra esik, melyek külső felületei szintén hőszigeteltek, így hosszú időn át képesek tárolni az elnyelt hőt. A hőenergia „gyűjtése” és tárolása főképp napkollektorokkal történik. Ez az a berendezés, ami elnyeli a napsugárzás energiáját, átalakítja hőenergiává, majd ezt átadja valamilyen hőhordozó közegnek. A másik módszerrel – az ún. fotovoltaikus eszköz (PV), vagyis napelem segítségével – a napsugárzás energiáját elektromos energiává alakítjuk, amely igen jótékony jótékony hatással van az áramszámlára.

Magyarországon 2007 augusztusában telepítettek először napkollektort panelházra, a miskolci Avas egyik 50 lakásos házára.

Naperőművek a világban:

Naperőművek a világban:


Hatalmas naperőművek épülnek/épültek napelemek mezőivel. A spanyolországi PS10 naperőmű, a spanyolországi Tres naperőmű, a spanyolországi Monte Alto naperőmű, a spanyolországi Andasol 1 naperőmű, az ausztráliai King's Canyon naperőmű, az ausztráliai White Cliffs naperőmű, a németországi Waldpolenz naperőmű, az amerikai Nellis naperőmű, az amerikai Nevada naperőmű, az amerikai Mojave-sivatag naperőműje, az algériai Hassi R'mel naperőmű, a portugáliai Sepra naperőmű, az amerikai SEGS naperőmű, mind olyan erőfeszítések, hogy az emberiség végleg megszabaduljon a globális felmelegedést előidéző szénerőművektől és más hagyományos energiaforrásoktól.
 






Médiapédia Patikapédia Ecopédia Netpédia Biciklopédia Vinopédia Szépségpédia
marketing és média tudástár egyészségügyi enciklopédia gazdasági, pénzügyi tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár mindent a borokról szépség, divat, smink