Német nyelvterületről származik az elnevezés. A nulla literes ház működésének lényege, hogy a ház fűtése, hűtése, áramellátása, meleg víz biztosítása megoldható külső erőforrások nélkül is. Időnként ugyan fogyaszt némi elektromos áramot, de legalább annyit vissza is termel a rendszerbe, így az áram- és gázszámláról majdnem, hogy el is lehet feledkezni.
Egy példával szemléltetve a működésüket: egy átlagos magyar családi ház éves energiafogyasztása 160 kWh/m2. Ez tekinthető 100 %-nak. Akkor beszélhetünk „A” kategóriás energiatakarékos házról, ha az energiafogyasztás 75 %, „A+” kategóriásról pedig akkor, ha ez az érték 55 % alatti. A passzív ház nemzetközi szabályozás alapján kevesebbet produkál 15 kWh/m2 éves fogyasztásnál, a nulla literes ház a külső forrásokat nélkülöző ideája, az aktívházhoz hasonlóan energiafelhasználása éves szinten nulla, vagy éppen energiát termel.
Nagyon sok környezetkímélő technológiával van felszerelve egy ilyen ház: a Föld hőjét használja fűtésre és hűtésre, a Nap fényét az áram előállítására, az eső cseppjeit pedig kerti és fürdőszobai víz előállítására.
A nulla literes ház építései költségei ugyan magasabbak egy hagyományos építésűnél, azonban ez később megtérül.