Organic light emitting diode, vagyis szerves fény kibocsátó dióda. Az OLED a természetes napfényhez hasonlító fényt kibocsátó, jó hatásfokú, lapos fényforrás, amit szerves félvezetők felhasználásával készítettek.
Áram hatására a dióda ragyogó, fehér fénnyel világít, ami közelről nézve piros, zöld és kék színű pontokból áll össze. A OLED-ek kikapcsolt állapotban átlátszóak, ezért bármilyen felületre felvihetőek, és sötétedés után természet-azonos világítást biztosítanak.
Elkészítése
Üvegre vagy átlátszó műanyagra ultra-vékony szervesvegyület-rétegeket visznek fel. Ezek közül három rétegre azért van szükség, hogy a töltések eljuthassanak a központi emittáló réteghez. Ha az ellentétes töltésű molekulák összeérnek az emittáló rétegben, akkor az elektronok a negatív töltésű molekulákról átugranak a pozitív töltésűekre és nyugalomra jutnak. Közben elveszítik az energiájukat, amit fény formájában kisugároznak.
Az a gond vele, hogy ez a fény nem fehér. A megszokott világítás eléréséhez a régebbi OLED-eket kék, zöld és piros foszforeszcens festékkel vonták be.
A gyártásnál is fellelhető egy probléma: a nagyméretű világítótesteket műanyagból kellene elkészíteni, azonban a jelenleg használt műanyagok nem tudják eléggé megvédeni az OLED-eket a nedvességtől, amelyből csekély mennyiség is igen nagy kárt tud okozni.