A padló síkjába süllyesztett csatornába szerelt fűtőtest
A napjainkban divatos mediterrán stílusú épületek jellemzői többek között a nagy, majdnem vagy teljesen padlóig érő üvegfelületek, egyre nagyobb ablakok, üvegajtók. Iyen épületeknél komoly gondot okoz a fűtés megtervezése, a fűtőtestek elhelyezése, mivel az általánosan használt ablak alatti megoldás helyhiány miatt nem kivitelezhető. Gyakran ezekben az esetekben a radiátort az ablak melletti falra szerelik, ami hibás megoldás, hiszen így a nagy ablakfelületeknek magasabb a hővesztesége, hidegsugárzása, nagyobb mértékű a párásodása, mint ha a fűtőtest alattuk lenne elhelyezve.
A fent említett problémákra gyakran használt megoldás a padlófűtés, ami leginkább csak járólappal burkolt helyiségben jelent igazán jó megoldást. Ennek legfőbb oka, hogy a többi burkolat esetén (parketta, padlószőnyeg) azok hőátadó és hőtárolási képessége nem elegendő.
Ilyen esetekben érdemes a padlóradiátor alkalmazása, amely az ablakok alatt, vagy a fal mentén körben a padlóba süllyesztve helyezkedik el. A padlóradiátorral az ablakok párásodása, jelentősen csökkenthető az üvegfelületek hőleadása, mivel a felszálló levegő hőfüggönyként működik, az ablakok hidegsugárzására sem kell számítanunk.
Előnyei:
- Megakadályozza az üvegfelületek párásodását
- Megakadályozza az üvegfelületek hidegsugárzását, így nagyobb komfortérzetet biztosít
- Nem foglal helyet a viszonylag kevés falfelüeten
- A légtérbe helyezett kazánnál, konvektornál, légbefúvással működő rendszereknél lényegesen halkabb
- Szinte láthatatlan, amennyi látszik belőle, az pedig esztétikus
- Helyiségek közötti légzsilipként is használható
- Kiváló hőeloszlása miatt energia takarítható meg használatával.
Hátrányai:
- Leginkább új építésű ingatlanoknál használható, ahol a padlózat/menyezet vastagsága megengedi.
- Utólagos beszerelése vagy technikailag lehetetlen, vagy igen költséges.