Szénmonoxid
Színtelen, szagtalan gáz. Szobahőmérsékleten gáz halmazállapotú. Vegyjele a CO. Leginkább belső égésű motorokban, a szénvegyületek tökéletlen égése során keletkezik. Felhasználható üzemanyagként is, a levegővel jellegzetes kék lánggal ég. Kémiailag egy szénatom kötődik kovalens kötéssel egy oxigénatomhoz.
A szénmonoxid erősen mérgező gáz. Ez azzal magyarázható, hogy a vér hemoglobinjában található vasatomokkal stabil komplexet, szénmonoxid hemoglobint képez, és emiatt a szervezet oxigénfelvételét és oxigénellátását akadályozza. Akkor is megköti a hemoglobin a szénmonoxidot, ha a levegő szénmonoxid tartalma csekély. 250-szer nagyobb affinitással kötődik a vér hemoglobinjához, mint az oxigén.
Azonnali hatása a szervezetre a fejfájás, szédülés, émelygés, a látás- és hallásképesség csökkenése. Tartós hatásai közé tartozik: a szívizmot ellátó koszorúerek keringését csökkenti, hozzájárulva ezzel a koszorúér elmeszesedéséhez, szűkíti a koszorúeret, ezzel pedig növeli a szívinfarktus kockázatát. Szénmonoxid mérgezés esetén szabad levegőn mesterséges lélegeztetést kell alkalmazni.