Az UCTE az európai nagyfeszültségű átviteli (villamos energia) rendszer. Az UCTE a világ egyik legnagyobb, szinkron üzemmódban üzemelő rendszere, amely magában foglalja a teljes Nyugat- és Közép-Európát, valamint 3 Maghreb államot is. Ma már az UCTE koordinálja a villamosenergia-átviteli rendszer működését és fejlesztését Portugáliától Lengyelországig, Hollandiától Romániáig és Görögországig, megfelelő kereteket biztosítva az EU belső villamosenergia-piac minden szereplőjének.
Az UCTE-rendszer megállás nélkül fejlődik. Tervbe vették Törökország, Tunézia, Líbia szinkron üzemű (és távlatilag Szíria és Libanon) integrálását a rendszerhez. De a legfontosabb bővítési irány keletre mutat, magába foglalva a két hatalmas rendszer, a jelenlegi UCTE- és az IPS/UPS-rendszerek összekapcsolását. Az így kialakuló villamosenergia-rendszer Lisszabontól Vlagyivosztokig terjed, lefed 10 időzónát, a legkülönfélébb terhelési és erőművi jellemzőkkel.
Az UCTE konzorcium munkájának finanszírozásához hozzájárul a Bizottság „Transz-európai Hálózatok” nevű programja is. Ukrajna és Moldova is jelentkezett, hogy szeretnének csatlakozni az UCTE rendszerhez. Az UCTE és az IPS/UPS-rendszer összekapcsolását különlegesen nehéz feladattá teszi, hogy teljesen eltérő rendszerről van szó, melyek különböző szabályokkal és szabványokkal üzemelnek. Így a szinkron üzemű összekapcsolásnál nem csak a műszaki feltételeket kell megvizsgálni, hanem a szervezeti és irányítási rendszert is, annak érdekében, hogy biztonságos legyen az összekapcsolás. Kötelező műszaki követelmények egész sorát kell előírni, hogy elkerülhető legyen, hogy bármelyik rendszer negatív hatást gyakoroljon a másikra. Ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy amennyire lehetséges, egyik rendszer esetében se kelljen megváltoztatni az üzemi szabályzatokat és szabványokat, feltéve, hogy nem gyakorolnak negatív hatást az összekapcsolt rendszerre.