Évszázadok óta használják az aktív szenet ivóvíz tisztítására. Európában és az USA-ban is már több vízszolgáltató cég használja mint bizonyítottan szerves szennyeződést megkötő anyagot.
Működése
A legtöbb szennyeződés tartalmaz szenet, és a szénmolekulák kapcsolódnak egymáshoz, vonzzák egymást.
Mivel az aktív szenes szűrők megkötik az oldott szerves anyagokat, ezért alkalmasak a klóros mellékíz és más kellemetlen ízek, szagok, színek eltávolítására. Az aktív szenes szűrő azonban az oldott szerves anyagokat is megköti, tehát emiatt táplálja a baktériumokat, így ezt is rendszeresen kell tisztítani. Vannak olyan aktív szenes szűrők is, amelyek ioncserélőt tartalmaznak, és az ezekben lévő gyanta monomer-kibocsátása miatt rákkeltő is lehet. Ha a készüléken átfolyó víz elszíneződik, valószínűleg a gyanta tönkrement, vagy már eleve nem volt jó minőségű.
Az aktív szén tehát kiszűri a klórt és a klórszármazékokat a vízből, amelyek a rossz ízt okozzák. Az aktív szén rendkívül porzékony jellegű, emiatt nagy felületen érintkezik vízzel. Amikor a vízzel találkozik, légbuborékok szabadulnak fel, ami annak a jele, hogy a pórusok lassan megtelnek vízzel.