A napjainkban egyre emelkedő gázárak sok embert késztet energia-megtakarítási lépésekre. Erre alkalmas a régi nyílászárók és radiátorok cseréje, de nagyon fontos az egész épület fűtési rendszerét is felülvizsgálni, hogy gazdaságos fűtéssel pénztárcánkat is jobban kíméljük.
Az épületfűtési rendszer korszerűsítése a felhasználók, a társasházak, a tulajdonosi közösségek feladata. Ma már rengeteg pályázat van, ami lehetőséget és ösztönzést ad arra, hogy a fűtés korszerűsítése gyors folyamat legyen. Elvárás az energiával való takarékosság, és az energiaköltések csökkentése. Ehhez kell megteremteni az épületben, lakásokban a műszaki feltételeket, a felhasználó berendezéseket korszerűsíteni kell.
A felhasználói berendezések, így a felhasználói vezetékhálózat, a hőleadó készülékek (radiátorok), a felhasználó által felszerelt fűtési és használati melegvíz-mérők, költségmegosztók és a fűtési légtelenítők a felhasználó tulajdonában vannak.
A korszerűsítéstől elvárt eredmény:
- fontos, hogy a felhasználó tudja szabályozni a hőfelhasználását, tehát a fűtőtestek hőleadása szabályozható kell, hogy legyen.
- a fűtési célú hőenergia felhasználás lakásokra, helyiségekre jutó mennyisége már nem csak légtérfogat arányában kerül felosztásra. A felhasználók, díjfizetők egyéni érdekeltségét a felhasználás arányos fűtési hőenergia költségelszámolást a radiátorokra szerelt fűtési költségmegosztó készülékek teszik lehetővé.
- a fűtési rendszer teljes, lakásonként vízszintes kapcsolású átalakítása esetén a lakás fűtési hőfelhasználásának mérése hitelesített hőmennyiségmérővel valósulhat meg és nincs szükség költségmegosztó készülékekre.
Egy lakásban néhány órán belül egyszerűen, gyorsan kivitelezhető a korszerűsítés, de fontos, hogy az egész épületben meg kell valósítani. A korszerűsítések előtt ajánlatos kikérni a szolgáltató szakmai véleményét, mert így biztosítható az épületek zavartalan hőellátása.
Egy lakásban a fűtési rendszer típusától, a lakás nagyságától függően több felszálló vezeték van, változó a szintek (emeletek) száma, ezért az összehasonlítások elvi egyszerűsítések, melyek alapján az épületek fűtési rendszere beazonosítható.
Az épületfűtési rendszerek korszerűsítés előtt a létesítésük idején az 1970/1980-as évekre jellemző színvonalnak felelnek meg. Jellemzően három fajta műszaki megoldást képviselnek, amelyek egyszerű módon szabályozhatóvá tehetők.
A fűtési rendszerek típusai: kétcsöves, egycsöves átkötőszakaszos és egycsöves átfolyós.