Magyar Energia Hivatal. Megalapítását a gázszolgáltatásról szóló 1994. évi XLI. törvény rendelte el. Feladatai közé tartozik a távhőszolgáltatás, a földgáz ellátás, a villamosenergia-szolgáltatás, illetve még különböző rendeletek is szabályozzák a működését.
Fő tevékenysége az energetikai társaságokra vonatkozó szabályozás (árellenőrzés, árelőkészítés, jóváhagyás, engedélyezés), felügyelet, fogyasztóvédelem és tájékoztatás. A MEH-nek megváltozott a szerepe, amióta a villamosenergia-piac teljesen nyitott lett. Tevékenységéhez hozzátartozott ezután már a versenypiac felügyelete, a verseny elősegítése és annak tisztaságának megtartása, és kikényszerítése, valamint folyamatos figyelése a versenypiaci-helyzetnek és ha szükséges akkor annak változtatása, és annak kezdeményezése. Csak bírói úton lehet jogorvoslattal élni a Hivatal határozata ellen.
Jelenleg a közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter látja el a Hivatal felügyeletét. 2007. január 1.-től a Hivatal köteles beszámolni a Kormánynak, és az Országgyűlés feladatkörében érintett bizottságának a tevékenységéről, az energiaügyekért felelős miniszter előterjesztésében.
A MEH és a környezetvédelem
Egy 1999-es kormányrendelet meghatározta, hogy 2010-ig milyen stratégiát kövessenek az energiatakarékosság és energiahatékonyság-növelés terén. Emiatt 2000-ben elindult az Energiatakarékossági Program. Ennek keretén belül segítik a távhőszektor és a fogyasztók energiatakarékossági beruházásainak megvalósítását. Ahhoz, hogy segíteni tudjanak a kivitelezésben, létrehozták az Energia Központ Nonprofit Kft.
Magyarországnak elfogadták a Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Tervét. Ez azokat az intézkedéseket tartalmazza, amelyek által 2008-2016 között a hazai energiafelhasználást évi 1 %-kal csökkenteni fogják.
Az Országgyűlés 2008-ban meghatározta az egészen 2020-ig tartó energiapolitikánkat. Összefoglalták 11 pontban, hogy melyek azok a területek, amelyeket fejleszteni kell, vagy nagy figyelmet igényel. Ilyenek az energiapolitikával, az ellátásbiztonsággal, a versenyképességgel és a fenntarthatósággal, a környezetvédelmi szempontokkal és az EU közösségi célok megvalósulásának elősegítésével kapcsolatos teendők. A Kormány feladatai 20 pontban lettek ismertetve.
A Kormány a megújuló energiaforrások felhasználására is készített jogszabályt. Az elvárás az, hogy 2020-ig hazánk megújuló energiafelhasználása érje el a 186,3 PJ-t.
A Kormány energiatakarékossági és energiahatékonyság-növelési stratégiájának megvalósításában a MEH közreműködik. Jelenleg a következő pályázatokon vannak energiatakarékossági és energiahatékonyság-növelés területen:
- [CO2 kibocsátás]? csökkentését szolgáló,
- illetve a megújuló energiaforrások elterjedését támogató pályázati programok.