Neumann János matematikus volt, az elektronikus számítógép egyik alkotója.
1903. december 28-án született Budapesten. Jómódú családból származott, családi körben sokat beszélgettek nem csupán tudományról, hanem zenéről, színházról, irodalomról is. Már fiatalon németül és franciául tanult. Ezek mellé később megtanulta a latint és az ógörögöt is, ez mutatta kortársait meghaladó képességeit. Fotografikus memóriája volt, és fejszámolásban is nagyon tehetséges volt, ez felnőtt korára a védjegyévé is vált.
Középiskolai tanulmányait az Ágostai Hitvallású Evangélikus Főgimnáziumban végezte. Majd 1921-ben beiratkozott a Budapesti Tudományegyetem matematika szakára. Egyetemi évei alatt sokat tartózkodott Berlinben, ahol szintén matematikát tanult. 1923-ban Zürichbe ment, hogy vegyészetet tanuljon. Vegyészmérnöki diplomáját 1925-ben szerezte meg, egy évvel később pedig matematikából doktorált Budapesten.
1930-ben meghívták a Princeton-ra, az Egyesült Államokba vendégprofesszornak. Itt később John von Neumann néven professzor lett. A második világháború idején bekapcsolódott a haditechnikai kutatásokba. Részt vett az első atombomba előállításával kapcsolatos titkos munkálatokban. Ezeknél a kísérleteknél már olyan bonyolult matematikai összefüggésekhez jutott, amelyek már nem voltak megoldhatók a klasszikus módszerekkel. Ekkor kezdett el érdeklődni a nagysebességű elektronikus számítások felé.
Kiemelkedő érdemeket szerzett az elektronikus számítógépek logikai tervezésében. Neumann elvként emlegetjük, amit megalkotott. Gondolatának alapja, a kettes számrendszer alkalmazása, memória, programtárolás, utasítás-rendszer. 1944-ben ő irányította az első olyan számítógépet, amely a memóriájában tárolja a programot is (EDVAC), ezt 1952-ben helyezték üzembe. Ennek a számítógépnek a terve, és az ő továbbfejlesztési elmélete alapján készülnek a mai számítógépek is, ez nagy tekintélyt adott neki az egész világon.
Pályafutása kezdetén foglalkozott halmazelmélettel, matematikai logikával, kvantumelmélettel és a matematika alapjaival. Nevéhez főződik:
• a halmazelmélet egzakt megalapozása
• ergódelelméletben jelentős eredményeket ért el
• a folytonos geometria elméletét is kifejlesztette
• játékelmélet megteremtése (Morgensternnel, 1928-ban)
• a pókert a játékelmélet alapján fogalmazták meg
• szerkesztője volt az Annals of Mathematics (Princeton), és a Compositio Mathematica (Amsterdam) tudományos folyóiratokban.
Tagja, illetve díszdoktora volt számos tudományos akadémiának és társaságnak. Tudománypolitikai kérdésekkel is foglalkozott, kifejtett nézeteket is a tudományos és technikai fejlődés filozófiai és morális problémáiról.
1957. február 8-án hunyt el Washington D. C.-ben.
Képforrás:
1. http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=F%C3%A1jl:JohnvonNeumann-LosAlamos.jpg&filetimestamp=20041104122452