Felhasználási cél szerint kerülnek kialakításra a szélerőművek.
A legegyszerűbbekkel ezek közül vízszivattyúzás valósítható meg. Ilyenkor a soklapátos, nagy felületű kialakítást használják. Ha kicsi a szélsebesség, akkor is működik, nagy nyomatékigényű szerkezetek működtetésére alkalmas ez a berendezés. A vízhúzó szélkerekek rotorjai tehát sok lapát, nagy felület és kis gyorsjárási tényező jellemzi.
Az áramtermelésre használt rotorok általában 1-2-3 lapátos, nagyobb sebességű, gyorsjárási tényezőjű megoldások. Az aerodinamikai jellemzőket veszik alapul a lapátok tervezésénél. Alkalmazkodni kell a beépített generátorok optimális üzemelési paramétereihez is. Generátoronként leginkább speciálisan ilyen alkalmazási célra fejlesztett állandó mágneses, sokpólusú generátorokat alkalmaznak. Ezek egyedi fejlesztések eredményei, az alkalmazási terület igénye szerinti optimális paraméterekkel.
Ipari jellegű szélerőművekben is megtalálhatóak az állandó mágneses speciális generátorok, melyek gyártása magas szintű technológiai hátteret feltételez.
Az áramtermelő szélerőgépek, szélmotorok esetében is van egy működési sebességtartomány. E sebességtartományok felett szükség van arra, hogy ezeket a berendezések megvédjék a viharkároktól. Az alkalmazott fékező megoldások között szerepel a generátor rövidzár, az érzékelő és vezérlő automatika, a mechanikus fék, valamint egyéb technikai variációk is.