Amennyiben elektromos áram előállítására alkalmas [napelem]?es, vagy szélerőműves rendszert üzemeltetünk családi házunk [megújuló energiá]?val való ellátására, tudnunk kell, hogy ezek a rendszerek a [villamos áram]?ot tárolni nem képesek. Mi történik a fel nem használt, de megtermelt energiával? Kézenfekvő, hogy miután a megújuló energiák nem állnak folyamatosan rendelkezésre, áramot mindenképpen vásárolnunk kell egy [villamosenergia kereskedő]?től, szolgáltatótól. Azokban az időszakokban azonban, amikor [energiatöbblet]?ünk van, ezt az áramot visszatáplálva a hálózatba el is adhatjuk azt szolgáltatónknak. A jelenlegi törvényi szabályozás alapján a szolgáltató köteles megvásárolni azt.
Összegezve tehát elektromos visszatáplálásról akkor beszélünk, ha az adott helyen háztartási méretű [kiserőmű]?vet (teljesítménye nem haladja meg az 50 kVA-t.) üzemeltetnek (pl: napelemes rendszert, vagy házi szélerőművet), és a megtermelt energiát visszajuttatják a hálózatba.
Ami nélkül a visszatáplálás nem lehetséges:
- Szükséges a villamosenergia-szolgáltató engedélye, illetve szerződést kell kötni vele.
- A hálózattal szinkronizálni képes visszatöltési rendszerrel kell rendelkezni.
- Napelemes rendszer esetén (mivel az alapvetően egyenáramot képes létrehozni) szükség van egy átalakító berendezésre, mely a hálózati árammal azonos feszültségszintet, váltakozó áramot, frekvenciát állít elő. Ez a berendezés az inverter.
- Az áramszolgáltatótól kapott kétirányú villanyóra felszerelése.