Az Európai Unió intézkedéseivel és támogatásaival arra törekszik, hogy fejlesztésekkel csökkenthető legyen az emberiség energiafüggősége. Ha minden változatlan marad, akkor az egyre dráguló és csökkenő fosszilis tüzelőanyagok tovább károsítják a környezetünket. De létezik egy jóformán kimeríthetetlen, környezetkímélőbb megoldás, a megújuló energiaforrások használata, ami mindenkinek érdekében állna. Ezért is támogatja a politika is az ezzel kapcsolatos projekteket.
Hazánk sajnos kevésbé fejlett ebben a témában (5,4%-os a megújuló energia felhasználása a teljes energiafogyasztásunkban) az élen járó, a zöldenergiát legjelentősebben kiaknázó országokhoz képest, de az Uniós átlagot alapul véve nem állunk olyan rosszul (5,3%). Azonban ami a leginkább számít, hogy a lehetőségeinkhez mérten ez az arány alacsony.
Hazánkban az éves napsütéses órák száma 1800-2300 között mozog, az évenkénti 1,16 milliárd kWh sugárzási energia kihasználatlansága hatalmas hiba.
A Nap energiájának hasznosítása évszázadokkal ezelőttre nyúlik vissza, a hatalmas "fúziós erőmű"-vel minden napos órában hatalmas mennyiségű energia nyerhető. Korábban ez csak passzív módon volt hasznosítható, napjainkban viszont lehetőség van az aktív felhasználásra is, a legjobb ezek kombinálása.
A passzív hasznosítás az üvegházhatásra épül, a házak fűtésénél van főként szerepe. A környezeti adottságokhoz mérten kisebb-nagyobb mértékben, de valójában minden épületnél hasznosítható a passzív napenergia.
Népi építészetünkben megfigyelhetőek a tornácos parasztházak, amelyeknél a tornác a lapos sugarakat beengedi, a meredeken tűző sugarak elől pedig leárnyékolja az ablakot.
A napenergia aktív hasznosítása még viszonylag új, 20-30 évvel ezelőtt kezdték el alkalmazni. Ennél a folyamatnál a sugárzás energiáját hőenergiává, vagy már elektromos árammá alakítják.
Sajnos Magyarország rosszul áll a lehetséges uniós pályázatok elnyerésében, 2009-es számítások szerint az elérhető összegek mindössze 2,8%-át sikerült csak megszerezni.
A legnagyobb akadály leginkább az információhiány és a magas beruházási költségek. Sokan nincsenek kellő ismeret tudatában a napenergia előnyeiről és ezek beruházási támogatásairól, amiken nemcsak uniós támogatásokkal, hanem kedvező hazai hitelkonstrukciókkal is lehetne segíteni.