A hagyományos fatüzelésű kazánok szabályozása kizárólag a huzatszabályozó segítségével az égési levegő elvételével vagy hozzáadásával (kazánajtó nyitása/zárása) történhet.
Mivel [fatüzelés]? esetén az égés három részre osztható (1: a fa hevítése, szárítása; 2: gázok képződése és elégetése; 3: a keletkező faszén elégetése), és mindhárom fázis más körülményeket igényel (hőmérséklet, levegő), így a hagyományos fatüzelésű kazánnál az égés tökéletlen lesz.
A tökéletlen szabályozás eredményeként a nem optimális égési feltételek eredménye, az alacsony hatásfok, mivel rengeteg éghető anyag távozik a kéményen át forró gázként vagy még éghető salakként, hamuként marad hátra.
A faelgázosító kazán lényege, hogy a fent említett három égési fázisnak megfelelő környezetet biztosítva a fából maximális [hőenergia]? nyerhető ki, így kevesebb [tüzelőanyag]?ra van szükség, ezáltal csökken a fűtés költsége. Nem igényel gyakori feltöltést, és nagyobb hasábokat is képes befogadni. A hagyományosnál magasabb hatásfokkal működik (85% felett). A tökéletes égésnek köszönhetően lényegesen kevesebb hamu képződik és a károsanyag-kibocsátás is jelentősen csökken.
A faelgázosító kazán működése:
Gyakorlatilag egy dupla tűztérrel rendelkező kazán, ahol a felső tűztérben a fa elégetése, elgázosítása, az alsó tűztérben pedig a keletkezett gázok elégetése történik.
A felső tűztérben a begyújtást követően 200°C alatti hőmérsékleten történik a fa kiszárítása, majd 200-700°C közötti hőmérsékleten, a fa légszegény környezetben ég el. A légszegény környezetben történő égés során faszén és gázok keletkeznek.
A faszén a két tűztér közötti rostélyon ég el, közben széndioxid keletkezik, ami egy ventillátor (nyomó vagy szívó) segítségével a faelgázosító kazán alsó égésterébe kerül. Itt megfelelő mennyiségű levegő automatikus hozzáadásával történik meg a gázok elégetése, a faszén égése során keletkező szénmonoxiddal együtt.
A kazánban a fő égés gyakorlatilag a keletkezett gázok elégetése, melynek hőfoka elérheti az 1.100°C-ot is.
A faelgázosító előnyei és hátrányai
o Előnyök:
o Egyszerű kezelés
o Hosszú égési idő (ritkán kell megrakni), a nagy hasábok befogadása miatt kevesebb munka
o Magas égési hatásfok,
o Alacsony tüzelőanyag fogyasztás
o Csekély hamuképződés
o Könnyű tisztíthatóság
o Hátrányok:
o Magasabb beruházási költség
o Nagyobb helyigény a tüzelőanyagnak (2-3 évre előre meg kell vásárolni a fát a megfelelő kiszáradás miatt)