A természetes energiaforrások körébe tartozik a geotermikus energia. Geotermikus energiának nevezzük a földkéreg belső energiáját, ami energetikai céllal hasznosítható. Legalább +30 °C hőmérsékletű, folyékony vagy gáz halmazállapotú anyagok közvetítésével (geotermikus energiahordozók), ezek közvetlen földkérgéből való kitermeléssel nyert energia.
Geotermikus energiahordozóknak olyan halmazállapotú anyagok (pl. felszín alatti vizek, gőzök), amelyek a földkéreg belső energiájának hőenergetikai célú hasznosítását kitermeléssel, vagy más technológia alkalmazásával lehetővé teszik.
A fölkéregben egyre lefelé haladva egyre nagyobb lesz a hőmérséklet, de ez a változás eltérő lehet a földkéreg összetételének helyi változásai és a hőeloszlás miatt. A mélység növekedésével 33 méterenként 1 °C nő a hőmérséklet az egész földkéreg átlagát tekintve. Ezt a jelenséget geotermikus mélységlépcsőnek nevezzük.
A geotermikus mélységlépcső reciproka az úgynevezett geotermikus gradiens, melynek értéke a mélység függvényében a földkéreg hőmérsékletnövekedését adja meg. Magyarországon ez 14 és 22 m/°C közé esik, ezért átlagban 18 m/°C értéket lehet figyelembe venni.
Geotermikai alapfogalom még ezek mellet a hőáramsűrűség. Ez azt a hőmennyiséget fejezi ki, ami a földkéreg egységnyi felületén áramlik át.
Magyarországi viszonyok:
Hazánk kedvező geotermikus adottságú területen helyezkedik el. A geotermikus gradiens is másfélszerese a világátlagnak: 5 °C /100 m. Ez egyrészt azért van, mivel jó olyan üledékek töltik ki a medencét, amelyek jó hőszigetelők (pl. agyag, homok), másrészt pedig nálunk vékonyabb a földkéreg vastagsága (20-26 km, a világátlag ehhez képest 30-35 km).
Legmagasabb a geotermikus gradiens a Dél-Dunántúlon és az Alföldön, a hegyvidéki területeken és a Kisalföldön alacsonyabb.
A geotermikus energia hasznosítása: A + 30 °C–t meghaladó hőmérsékletű energiahordozókból kinyert energiamennyiség energetikai célokra hasznosított része.
Magyarországon az energia jelenlegi felhasználása: 3,6 PJ. A lehetőség pedig ennél jóval több: 10-50 PJ.
Hazánkban a geotermikus energiahordozó hévizek termelését és hasznosítását az ország kedvező geotermikus és hidrogeologiai adottságai határozzák meg. Ennek mélyföldtani és földkéreg-szerkezeti okai vannak.
Tehát Magyarország gazdag megújuló energiaforrásokban, főleg geotermikus energiában, ennek ellenére energetikai célú hasznosításuk ellentmondásos, mert a felhasználás mértéke csekély, és az alkalmazások műszaki színvonala alacsony.