Ez a legősibb időmérő eszköz. A működési elve azon alapszik, hogy az egyes testek árnyékának hossza és iránya a Nap állása szerint alakul.
Az idő mérése már az ókori kultúrtörténetben fellelhető, már akkor felosztották a Napot 12, illetve 24 részre. A napóra volt az első időmérő eszköz. Az időmérőt azonban csillagászati eszköznek is kell tekinteni, ugyanis a Föld napi forgását és a Nap körüli éves keringését is tükrözi egy adott helyen. A napóra nem csak időmérő eszköz, hanem már önmagában is egy művészeti, építészeti alkotásként szereplő építmény.
Az ókortól kezdve nagyon sokáig ez volt a legpontosabb időmérő évszázadokon át. A Kr. e. 5. évezredre vezethető vissza az eredete, de a tényleges használatára csak a Kr. e. 3. évezredből vannak bizonyítékok. A legrégebbi a napóra a gnómon, ami egy függőleges tengelyű bot, vessző vagy obeliszk, amely az árnyékát egy vízszintes felületre veti. Eleinte az égitestek látszólagos elmozdulásának megfigyelése tette lehetővé az idő megmérését, majd később a napórák megszerkesztését. Működésüknél az időmérés alapjául nappal a Nap mozgásának a vetülete szolgált, és ez még ma is így van. Ezek a napórák a mindenkori helyi időt mutatták.
A mechanikus órák megjelenéséig – 19. század közepe – nagyon fontos szerepet játszottak a napórák, de még akkor is napórával ellenőrizték a pontatlanabb mechanikus órák járását.
A napóra tehát a valóságos helyi időt mutatja, így ha a zónaidőt szeretnénk megtudni a napóra segítségével, akkor a leolvasott időértékhez, időszakonként változó számú percet kell hozzáadnunk, vagy levonnunk abból. Ez az időegyenlet, amelyet a csillagászok adnak meg az év minden napjára a tökéletes idő kiszámításához.
Felépítése
Árnyékvető:
- gnómon – ez egy vízszintes síkon álló függőleges pálca vagy rúd, esetleg oszlop. A gnómon segítségével jelöljük ki a napóra felállításához és helyes működéséhez az észak-déli irányt, vagyis a pálca talppontján, és a szakaszok felezőpontjain átmenő egyenes meghatározza az észak-déli meridián vonalat. Ezt nevezzük indiai körnek.
- pólosz - az, amikor az árnyékvető pálca iránya a Föld forgás tengelyével párhuzamos.
Számlap: Az árnyékvető által vetett árnyék végigvonul a számlapon és sorra érinti az órajeleket, ezek segítségével olvashatjuk le a napóráról az időt.