A környezetszennyezés egyik típusa. A tiszta levegő összetétele: 78 % nitrogén, 21 % oxigén és 11 fajta egyéb gázt és vegyületet tartalmaz.
A légszennyezésnek globális és lokális hatásai is vannak. Ha káros anyagokat bocsátunk a környezetbe, azok a szél miatt átlépik az országhatárokat is. Éppen e miatt nemzetközi összefogásra van szükség ebben a kérdésben. Nagyon fontos lenne, hogy a levegőminőséget tudjuk javítani.
A levegőszennyezés fenyegeti az egészségünket és gazdasági károkat is okozhat, ugyanis globális káros hatása magában foglalja például az üvegházhatást, vagy az ózonlyukat. A leginkább ismert lokális hatások a szmog és a savas eső, ezek főleg azokat az embereket érintik, akik városi területen laknak. Ezért fontos nagyobb figyelmet
szentelni a városi levegő tisztaságának megóvására. A különböző forrásokból származó kibocsátásoknak köszönhetően a következő anyagok találhatóak meg a városi levegőben: kén- és nitrogén-oxidok, szénhidrogének, szénoxidok, nehézfémek, por és korom. A szennyezőanyagok levegőbeli koncentrációja határozza meg a levegőminőséget.
A kipufogógázok miatt a levegő nitrogén-dioxid tartalma az ideális 0,000002%-os tartalom felett van. A vegyületek napfény hatására, fotokémiai szmogot és ózont hoznak létre, ami asztmát okozhat. A gépjárművek ólom-tetraetilt és szénmonoxidot bocsátanak ki, de súlyos probléma a szálló por kibocsátása is. A WHO becslése alapján évente 700 ezerrel kevesebb ember halna meg a fejlődő országokban, ha ezeket a levegőszennyezőket kivonnák a forgalomból. A Világbank 2010-re 816 millióra teszi a motoros járművek számát, szemben a 1990-es 580 milliós adattal.