Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. 1949 novembere óta az Országos Villamos Teherelosztó végezte a rendszerirányítás feladatait. 2006. január 1.-től azonban megalakult az integrált átviteli rendszerirányító, és így az Országos Villamostávvezeték Rt. Üzemviteli Igazgatósága és a Magyar Villamos Művek Rt. Hálózati Igazgatósága átkerült a rendszerirányítókhoz. Ezek a szakemberek, mind-mind részei lettek a MAVIR-nak.
Feladatai:
- ő irányítja a villamosenergia-rendszer hatékony működését, és gondoskodik a megfelelő mennyiségű tartalékokról a hálózaton, az erőművekben,
- biztosítja a megfelelő ellátáshoz hozzátartozó karbantartásokat, fejlesztéseket, ellenőrzi és növeli a hálózati vagyont,
- gondoskodik, hogy a villamosenergia-piac zavartalanul működjön, illetve a rendszerhasználók számára biztosítja az egyenlő hozzáférést,
- azokat az adatokat, amelyeket a villamosenergia-ellátás szereplőitől kap, azokat összefoglalja,
- a piac szereplőit informálja, hogy figyeljenek oda a megvalósíthatatlan szerződések veszélyeire,
- a szomszédos hálózatok működését összehangolja a magyar villamosenergia-rendszerrel,
- a nemzetközi szakmai együttműködéseket irányítja,
- a jövőre vonatkozóan elkészíti az erőműpark fejlesztésére vonatkozó terveket, és a hálózatfejlesztési stratégiát.
Magyar Energia Hivatal. Megalapítását a gázszolgáltatásról szóló 1994. évi XLI. törvény rendelte el. Feladatai közé tartozik a távhőszolgáltatás, a földgáz ellátás, a villamosenergia-szolgáltatás, illetve még különböző rendeletek is szabályozzák a működését.
Fő tevékenysége az energetikai társaságokra vonatkozó szabályozás (árellenőrzés, árelőkészítés, jóváhagyás, engedélyezés), felügyelet, fogyasztóvédelem és tájékoztatás. A MEH-nek megváltozott a szerepe, amióta a villamosenergia-piac teljesen nyitott lett. Tevékenységéhez hozzátartozott ezután már a versenypiac felügyelete, a verseny elősegítése és annak tisztaságának megtartása, és kikényszerítése, valamint folyamatos figyelése a versenypiaci-helyzetnek és ha szükséges akkor annak változtatása, és annak kezdeményezése. Csak bírói úton lehet jogorvoslattal élni a Hivatal határozata ellen.
Jelenleg a közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter látja el a Hivatal felügyeletét. 2007. január 1.-től a Hivatal köteles beszámolni a Kormánynak, és az Országgyűlés feladatkörében érintett bizottságának a tevékenységéről, az energiaügyekért felelős miniszter előterjesztésében.
Villamosenergia-ipar szereplői
Egyetemes szolgáltatók
- Budapesti Elektromos Művek Nyrt.
- Észak-magyarországi Áramszolgáltató Nyrt.
- E.ON Energiaszolgáltató Kft.
- EDF DÉMÁSZ Zrt.
Elosztó Hálózati engedélyesek
Ahhoz, hogy a villamosenergia eljuthasson a fogyasztókhoz, szükségesek a hálózat üzemeltetők (más néven őket elosztó engedélyeseknek nevezzük). A hálózat üzemeltetők rendelkeznek területszolgáltatási monopóliummal és kötelezettséggel.
A hálózat üzemeltetőknek a legfontosabb feladatai a következők:
- karban kell tartaniuk, illetve fejleszteniük kell a hálózatot,
- üzemeltetniük kell, és le kell olvasniuk a csatlakozási pontokon felszerelt méréseket,
- a fogyasztó csatlakozási pontra el kell juttatniuk a termelők által a hálózatba betáplált és a kereskedők által vásárolt villamosenergiát,
- üzemeltetniük kell: 0,4 kV, 10 kV, 20 kV és 35 kV feszültségű hálózatokat.
Magyarországon hat hálózat üzemeltető van ma piacon:
- E.ON Dél-dunántúli Áramszolgáltató Zrt.
- E.ON Észak-dunántúli Áramszolgáltató Zrt.
- E.ON Tiszántúli Áramszolgáltató Zrt.
- ELMŰ Hálózati Kft
- EDF DÉMÁSZ Hálózati Elosztó Kft.
- ÉMÁSZ Hálózati Kft.
Termelői engedélyesek
- AES Borsodi Energetikai Kft. Borsodi Hőerőmű
- AES Borsodi Energetikai Kft. Tiszapalkonyai Hőerőmű
- AES Tisza Erőmű Kft.
- Bakonyi Erőmű Rt.
- Budapesti Erőmű Rt.
- Csepeli Áramtermelő Kft.
- EMA-POWER Kft.
- Dunamenti Erőmű Rt.
- GTER Kft.
- Mátrai Erőmű Rt.
- Paksi Atomerőmű Rt.
- PANNONPOWER Rt.
- Vértesi Erőmű Rt.
Villamosenergia-kereskedői engedélyesek
Az olyan cégeket nevezzük villamosenergia-kereskedő engedélyeseknek, akik rendelkeznek hazai, és külföldi villamos energia kereskedelemmel, illetve a fogyasztók ellátásához is joguk van. Ma a 60-at is meghaladja az ilyen cégek száma Magyarországon, közülük kevés vesz részt aktívan a kiskereskedelmi tevékenységben.
Korlátozott joggal bíró kereskedelmi engedélyesek
Olyan kereskedelmi cégek, amelyeknek székhelyük általában külföldön van, nem jogosultak a fogyasztókat ellátására, hanem a nagykereskedelmi piaci tevékenységekben vesznek részt. Magyarországon körülbelül 20 ilyen cég létezik.
Földgázipar szereplői (gázszolgáltatók)
Egyetemes szolgáltatási engedéllyel rendelkező társaságok
Propán-, butángázok és ezek elegyeinek vezetéken történő elosztására és szolgáltatására irányuló engedéllyel rendelkező társaságok
Az Engedélyes köteles meghatározott szolgáltatási területen propán-, butángázok és ezek elegyeinek vezetéken történő elosztására és gázszolgáltatására. Az Engedélyest a szolgáltatási területén a propán, bután gázfogyasztók tekintetében szolgáltatási kötelezettség terheli.
Továbbá köteles a tevékenység teljesítéséhez szükséges tartály és elosztó vezetékek létesítésére és fejlesztésére, eleget kell tennie a vonatkozó környezetvédelmi, minőségbiztosítási előírásoknak és a fogyasztókkal kapcsolatos kötelezettségeinek.