A Naprendszer a [Nap]? gravitációs tere által egyben tartott [bolygórendszer]?, vagyis a Napot és a körülötte keringő bolygók összességét értjük alatta. Számítások szerint ez két fényév sugarú gömb és megközelítőleg 4,5 – 5 milliárd éve alakult ki egy óriás molekulafelhő gravitációs összeroskadása következtében. Ezután alakultak ki a bolygók a protoplanetáris korongból. A Naprendszer a Tejútrendszer több milliárd naprendszerének egyike.
A Naprendszer felépítése:
(forrás: http://www.istenem.hu/foldi-elet-feltetelei.html)
A Naprendszerben egy magányos [csillag]?, nyolc nagybolygó, több Plútó, 130-nál is több ismert hold, több millió kisbolygó, több milliárd üstökös és rengeteg porszemcse található. Központjában a Nap helyezkedik, mely a legnagyobb mind közül. A bolygókat a Nap tömegvonzása tartja az ellipszispályájukon.
A rendszer egy belső és egy külső Naprendszerből áll. A belső naprendszer a kisebb rész, a Naptól a fő [aszteroida]?öv külső széléig terjed.
A külső naprendszer főként a gázbolygók és üstökösök „otthona”.
A belső naprendszer kőzetbolygói:
- Merkúr
- Vénusz
- Föld
- Mars
A külső naprendszer óriásbolygói:
- Jupiter
- Szaturnusz
- Uránusz
- Neptunusz
A bolygókon kívül kisebb égitestek is jelen vannak a Naprendszerben. Ilyenek a törpebolygók, mint a Ceres, Plútó, Haumea, Makemake és az Erisz. A törpebolygóknak kísérőholdjuk is van.
Az [üstökös]?ök, a kentaurok és a bolygóközi por más pályán, főként elnyújtott ellipszis pályákon, vagy az ekliptikáétól eltérő síkban mozognak.
A Naprendszerben az űridőjárást a napszél befolyásolja. Ez a csillagokból kiinduló részecskeáramlás, ami az égitestekkel kölcsönhatásba lép. A Naprendszer határa addig tart, amíg a napszél, vagyis a heliopauzáig. Itt a napszél sugárnyomását kiegyenlíti más csillagok szeleinek sugárnyomása. A Naprendszer gravitációs határa azonban ennél is messzebbre tehető.