Az urán a periódusos rendszer 92. számú eleme, radioaktív [nehézfém]?, mely nevét az Uránusz bolygóról kapta.
Az urán jellemzően az urán 234-es, 235-ös és 238-as tömegszámú [izotóp]?jai fordulnak elő a természetben. Elszórtan az egész földkéregben előfordul, kitermelése azonban csak azokon a helyeken gazdaságos, ahol az átlagos 3-5 gramm/tonna (ppm) koncentrációval szemben minimum 3-5000 ppm. A jellemzően 5-8000 ppm koncentrációjú urán-szurokércből nyerhető ki gazdaságosan.
Az urán-szurokérc (uraninit) ásvány az urán-dioxid és az urán-trioxid keveréke. Más anyagokkal is szennyezett a kőzetben erek formájában fordul elő. Kísérő ásványként más ércekkel együtt található.
Elsősorban Kanadában, Japánban, Csehországban, Norvégiában,Oroszországban, Kirgizisztánban, Kongóban, Nigériában, Kenyában, Szomáliában, a Dél-afrikai Köztársaságban fordul elő. Fontos lelőhelye Kazahsztán, Üzbegisztán és . Magyarországon kis mértékben Pécs környékén bányászták.
Az uránszurokérc fő szennyezői:
- a tórium-dioxid (ThO2),
- ólom-oxid (PbO),
- elemi rádium (Ra),
- tórium (Th),
- cérium (Ce),
- lantán (La)
- erbium (Er).
Egyes becslések szerint a világon fellelhető kitermelhető mintegy 35 millió tonna uránércből gazdaságosan mindössze 5 millió tonna érhető el. Mivel az elsődleges felhasználók – az atomerőművek – a ritka 235-ös tömegszámú izotópot használják, az uránércből kinyert uránt dúsítani kell. A dúsított urán-oxidot előállító országok közül a legjelentősebbek Kanada (~28%), Ausztrália (~23%), Kazahsztán (~10%) Oroszország (~8%), Namíbia (~7,5%), Niger (~7,5%), és Üzbegisztán (~5%).