Az energiafű kifejezetten energetikai céllal mezőgazdasági méretekben termesztett növénykultúra.Biomassza előállításra és tüzelőanyagként használható.
Olyan gyors növekedésű növény, mely igen magasra nő (2-3 méter), nagy terméshozamú, könnyen betakarítható, ezáltal költséghatékonyan termeszthető. Magas fűtőértéke miatt kiválóan alkalmas tüzelésre.
Hátránya azonban, hogy a nagy növekedés érdekében olyan vegyi anyagokat hasznosít, melyek eltüzeléskor károsítják (korrodálják) azokat a berendezéseket melyben eltüzelik őket, valamint környezetre káros agyagokat bocsátanak ki égésük során. E két ok miatt nem terjedt még el ipari méretű felhasználása.
Néhány éve nagy reményeket fűztek az energiafű mint a megújuló energiaforrások egyikének felhasználásához, de eddig nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket annak ellenére, hogy az energiafű-ültetvények telepítését az Európai Unió is támogatja.
Termesztésében még most is nagy tartalékok rejlenek, hiszen az energiafű olyan más kultúrnövények termesztésére alkalmatlan területeken is meghonosítható, melyek így hasznosíthatóak lennének.
Elégetése a következő formákban történhet:
- Bálázva
- Darabolva, tömörítve
Előállítható belőle
- Fűgáz
- Biogáz (erjedése során metán és CO2)
- Bioalkohol (járműipar)
A visszamaradt anyag biotrágyaként használható fel (talajerő visszapótlása).
Szarvasi-1 energiafű:
2004 óra államilag elismert fajta, az Alföld szikes talajú, illetve Ázsia arid térségéből gyűjtött magvak keresztezésével nemesítették. (Dr Jankovszky János, Jankowszky Zsolt, Mezőgazdasági Kutató-Fejlesztő Kht., Szarvas)
- Évelő, bokros szálfű. Erőteljes, nagy tömegű gyökérzettel rendelkezik, mely 1,8-2,5 méter mélységbe hatol a talajba.
- Szürkészöld színű, ritka levélzetű, egyenes, kemény 180-220 cm magas.
- Szürkészöld levelei merevek, felületük kissé érdes.
- Virágzata egyenes, 20-30 cm hosszú, kalászképű buga.
- Hosszú élettartamú (10-15 évig is termeszthető), betegségekkel szemben ellenálló.
- Termesztése bármikor megszűntethető.
Felhasználása:
- energetikai, ipari, mezőgazdasági céllal. Az energetikai felhasználása szilárd tüzelőanyagként bálásan illetve brikett formájában történhet.
- Ipari felhasználása: papíripari, ipari rostanyagként (rostlemez).
- Mezőgazdasági: növénytermesztés (talajjavítás), állattenyésztés (széna-szenázs előállítás, legeltetésre).