Mechwart András gépészmérnök, a magyar villamosipar elindítója.
1834. december 6.-án született Scheinfurt-ban. Szülei szűkös anyagi helyzete miatt csak állami iskolát végzett, majd inasnak adták egy lakatos mellé. Lakatosvizsgája olyan jól sikerült, hogy a város elöljáróságai is felfigyeltek rá, és tanulni küldték az augsburgi politechnikumba. Itt 1855-ben szerezte meg mérnöki oklevelét.
A Károly Lajos vasúti igazgatóságnál kezdett dolgozni, négy évvel később azonban Magyarországon telepedett le. Ganz Ábrahám meghívta a gyárába dolgozni 1859-ben. Ekkor még egy kis vasöntőműhely volt a Ganz-gyár, Mechwart hamarosan több javítást és műszaki ésszerűsítést hajtott végre. A hazai vasútépítkezések miatt a gyár elkezdett fejlődni.
1865-től Ganz már a vezetés egy részét is Mechwartra bízta. 1867-ben a gyárnak már öt része volt: öntöde, gépműhely, lakatos-, kovács-, valamint mintaasztalos-műhely. Az elért eredményeket kiállítási sikerek is tükrözik.
Ganz Ábrahám 1867 decemberében meghalt. A vállalat vezetését az örökösök Eichleiterre, Kellerre és Mechwartra bízták. A gyár ekkor felvette a Ganz és Társa nevet. Két évvel később az örökösök eladták a gyárat, így Mechwart műszaki igazgató lett, a gyár pedig a Ganz és Társa Vasöntő és Gépgyár Rt. nevet vette fel.
A válság miatt Eichleiter és Keller kiléptek a gyárból, így Mechwart lett 1874-től a gyár vezérigazgatója. A válság azonban őt is megrázta, megpróbált több lábon állni, ezért létrehozta 1878-ban a Ganz-gyár elektromos osztályát.
Ez a döntése volt az, ami a gyárat a világszínvonalra emelte. Olyan szakemberekkel dolgozott ekkor együtt, mint Zipernowsky Károly, Bláthy Ottó Titusz, [Déri Miksa]?, Kandó Kálmán, Neustadt Lipót és Fischer Béla. Számos kiváló mérnök került ki a gyárból, illetve számos találmány született itt.
Ebben az időben vette át a pesti vagongyárat is. Találmányai közé tartozik a gőzüzemű illetve petróleumüzemű szántógép is. Ezt 1896-ban találta fel.
Számos találmány megalkotásában társfeltalálóként működött. A két legjelentősebb önálló találmánya a hengerszék és a forgóeke. A hengerszék a malomipar legfontosabb része. Ő az eddigi porcelán hengereket, kéregöntésű acélhengerekre cserélte, azáltal a gabonát sokkal finomabbra és tökéletesebbre őrölték. Ezzel megalapozta a magyar malomipar hírnevét, mivel világszerte keresett lett a találmánya.
Mechwart munkássága a műszaki kultúránk erősen meghatározó része. Vállalatigazgatóként és feltalálóként is jelentős szerepet játszott abban, hogy a 19. század utolsó harmadában a magyar gép-, és villamosgépipar jelentette a világszínvonalat.
Ezért számos elismerésben részesítették. Ilyenek: a Ferenc József-rend, Vaskorona-rend, kereskedelmi érdemei méltánylásául az Osztrák-magyar Bank igazgatósági tagjává választotta. Az MTA az első Wahrmann aranyéremmel jutalmazta 1897-ben és nemességet kapott 1899-ben.