A tudatosan élő és környezetét óvó, a jövőbe tervező emberek számára megfelelő természeti energiát hasznosító ház vagy akár iroda az úgynevezett „zéró ház”.
Lényege az, hogy a ház tartja fent saját magát, megtermeli a működéséhez szükséges energiákat, ami akár a világításhoz, akár a fűtéshez szükséges. Mindehhez nincs szükség idegen energiára. Ami adott hozzá: napkollektorok, napelemek, hőszivattyú, szélerőmű.
Az emberiség jövőjét féltő tudósok és politikusok egyre inkább próbálnak rávilágítani, hogy mennyit segítene a fosszilis energiahordozók fogyasztásának visszafogása. Az általuk bemutatott energiagazdálkodási módok mind környezetbarátok és segíti a fejlődést is, hiszen ipari mértékben is gazdaságosak.
Ám az atomenergia még jóformán használhatatlan, nem elég biztonságos, és ameddig ezt nem tudják szabályozni, addig az energiaigény csak a fosszilis energiahordozókkal elégíthető ki. Mivel ezek az energiahordozók végesek, így közel állunk ahhoz, hogy a Föld kőolaj és földgáz készlete elérje a kritikus, minimális szintet.
Sokak már áttértek a megújuló energiával való áramtermelésre, fűtésre, hűtésre és melegvíz-előállításra. Napelem segítségével áramot termelnek, napkollektor és hőszivattyú használatával fűtenek.
Néhány éven belül Magyarországon is sokkal többen fogják használni a megújuló energiaforrásokat, főként fűtés céljából, valamint melegvíz előállítására.
A megújuló energiák használata egy olyan jövőképet tár elénk, mely a környezetünk megóvásában hatalmas lépést jelentene. Az ún. „zéró ház” meghagyná az otthonunkat saját környezetében és a természet adta energiákkal szabadon gazdálkodhatnánk anélkül, hogy egy magas áram- vagy gázszámla venné el a kedvünket. E nélkül csak megvárjuk a legrosszabb esetet, míg a fosszilis energiahordozók készlete el nem éri a minimális szintet, ezzel megfosztva magunkat a széntől, olajtól és gáztól.