A távfűtés hőenergia-szolgáltatás, amit távvezetékeken valósítanak meg. Környezetkímélőbb az épületenkénti fűtőegységek használatához képest. A klímaváltozás miatt egyre növekszik a jelentősége a távfűtésnek. Olyan új energiahordozók felvevője lehet, amelyek csak nagyobb teljesítménytartományban hasznosíthatók gazdaságosan. Nagy teljesítményű hőtermelő egységekkel, a megújuló energiaforrások sokkal gazdaságosabban felhasználhatók.
Nagyrészt a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével állítják elő a távfűtéshez szükséges energiát. Mivel a gáazszámláért fizetendő összeg folyamatosan növekszik, ezért előtérbe kerültek a megújuló energiaforrások. Az alternatív lehetőségek közül a biomassza, a geotermikus energia és a hulladékhő felhasználásával gondoskodni lehet az energiaellátásról is, és a környezetet sem károsítja nagymértékben.
Elvileg a Föld hője kimeríthetetlen energiaforrás. A forrásokból feltörő forró víz csak távfűtési rendszerekkel juttatható el a felhasználóknak.
Magyarországon a hatszázezret is meghaladja a száma a távfűtéses lakásoknak, ezek kiszolgálásához erőművi berendezésekre, fűtőművekre, kiterjedt csőhálózatokra, és hőközpontokra van szükség. A hőközpontok közül megkülönböztetünk nagy elosztó központokat, egy-egy épület, vagy épületrész ellátását szolgáló közepes méretű központokat, illetve kezdenek hazánkban is elterjedni a családi házakat ellátó mini központok.
Korábban épültek olyan tömbhőközpontok, amelyek több épület ellátását végezték, de ezek üzemeltetése sok problémát és hőveszteséget okozott, manapság folyik megszüntetésük. Mivel szekunder oldali paraméterekkel vezették a fűtési hőt az egyes épületekhez, ezért a korrekt mérés alapján történő elszámolást lehetetlenné tette.
Ezek helyett a hő primer nyomás- és hőmérsékletviszonyokkal érkezik az épületbe, ahol megfelelő szabályozó berendezések vannak felszerelve, és ezek segítségével biztosítják az épület fűtéséhez szükséges feltételeket és készítik a meleg vizet.